Drozd čvíkotavý

(Turdus pilaris)

Charakteristika:

Tento drozd je svojím škvrnitým bruškom podobný drozdovi plavému. Celkové sfarbenie je však odlišné - má modrosivú hlavu s čiernou maskou a oranžovo-žltohnedé prsia. Chrbát má, rovnako ako drozd plavý, sfarbený tmavohnedo. Pri lete možno pozorovať bielu farbu na spodnej strane krídel a bledosivú kostrč. V zime sa nachádza vo veľkej časti Európy. Drozdy čvíkotavé sa združujú do veľkých, často zmiešaných, kŕdľov a kŕmia sa na bobulách stromov a kríkov. Kŕdeľ drozdov čvíkotavých je počuť zdiaľky.

Potrava

Dážďovky, húsenice, larvy a drobné ulitníky. Na jeseň a v zime bobule a ovocné plody.

Výskyt

Hniezdi vo vlhkých lesoch, lužných lesoch, porastoch okolo riek a rybníkov, prípadne v starých parkoch alebo na cintorínoch.

Hniezdenie

Stavia si veľké pevné hniezdo z trávy a vetvičiek, machu a korienkov umiestnené na kríkoch alebo stromoch. Spevňuje ho vlhkou hlinou. Máva 1-2 znášky po 5-6 vajec. V hniezdnych kolóniách sú drozdy čvíkotavé veľmi bojovné a nepriateľov bez prestania odháňajú.

Drozd čvíkotavý sa pôvodne vyskytoval len v oblasti svetlých riedkych lesov sibírskej tajgy a v strednej Európe hniezdi až od polovice 19. storočia.

Audio